De Agia Sofia Grot is de grootste grot van Kreta en daarmee automatisch ook één van de indrukwekkendste. Het is een grote stalagmietengrot welke is gelegen in een zeeklif, zo'n 60 meter boven de zeespiegel. In de grot treft u een openlucht kerk aan die is toegewijd aan Ayía Sofia. Volgens de overlevering is haar lichaam in deze grot gevonden. In de kapel en op de westelijke muur van de grot zijn nog enkele fresco's zichtbaar welke in een verrassend goede staat verkeren. Deze grot moet u niet verwarren met de zeegrotten in de buurt van Mylopótamos of met een gelijknamige grot die elders op Kreta is te vinden.
Volgens de legendes gebruikten de Grieken de grotten om de nimfen te eren die vroeger in de grotten leefden.
Helaas is er tegenwoordig geen enkele bewijs te vinden dat deze legendes ondersteunt. Sterker nog, er is wel bewijs dat de grot werkt gebruikt voor religieuze doeleinden tijdens de Christelijke periode. Dit is aannemelijk aangezien er fresco's zijn aangetroffen in de grot. Op de fresco's worden onder andere Agia Sophia en haar drie dochters Liefde, Lot en Hoop afgebeeld. Onderzoek heeft uitgewezen dat de fresco's in de 12de en 13de eeuw zijn geschilderd.
Iedereen die een bezoek brengt aan de grot komt ook langs een kapel die is toegewijd aan Saint Sophia. Deze kapel is gebouwd in 1875. Als u verder loopt, de grot in, komt u in schitterende grotkamers terecht welke zijn gedecoreerd met stalagmieten en stalactieten. Deze zijn erg kleurrijk en hebben een grote variëteit aan schaduwen. Als u nog verder de kamers inloopt, komt u in het grotsysteem. Vanaf dit punt lopen de tunnels meer dan 250 meter de berg in.
De rondleiding, in het Grieks en Engels van 30 minuten, voert u niet langs alle kamers van de grot. Alleen de meest interessante grotkamers worden aangedaan. In de Aphrodite kamers is recentelijk een nieuw, diskvormig insect ontdekt. Vraag dus aan de gids of hij langs deze kamers wilt lopen.
Adres:
Mylopótamos, Kythira eiland
Tussen Kálamos en Kapsáli leidt een kleine teerweg naar het dorpje Spiliés. Voordat u het dorpje binnenloopt, komt u langs een bord dat u in de richting van de grot wijst. Vanaf dit punt is het een half uur lopen door een smalle bergkloof.
Openingstijden:
Geopend van half juni tot september van maandag tot vrijdag van 15.00 – 20.00. In het weekend geopend van 11.00 – 17.00. Als de grot gesloten is, kunt u waarschijnlijk een gids vinden in Mylopótamos.